ادرار چگونه تغییر رنگ می دهد؟ | تغذیه سالم

ادرار چیجوری تغییر رنگ میده؟

ادرار چیزی نیس که بیشتر مردم در مورد اون صحبت کنن با این حال، تغییرات در رنگ، بو و قوام ادرار می تونه سرنخای مهمی در مورد وضعیت بدن شما رو ارائه دهد. ادرار و آزمایش ادرار، واسه صدها سال، یکی از راه های تشخیص سلامت واسه پزشکان بوده ادرار بخش مهمی از روند دفع بدنه. کار اون حذف آب اضافی و مواد زائد محلول در آب از خون به وسیله فیلتر کلیه ها هستش. ادرار در درجه اول واسه خلاص شدن از سموم و یا چیزایی مضر واسه بدنه.

وقتی که شما متوجه تغییر رنگ ادرار خود شدید و یا یه بوی عجیب و غریب در توالت هست دلیل ممکنه چیزی بی ضرر مانند خوردن ( چغندر و یا مارچوبه ) باشه و هم اینکه ممکنه نشونه ای از یه مریضی جدی تر، مانند یه عفونت و یا سرطان باشه. بعضی وقتا یه تغییر رنگ ادرار نشونه ای از یه مشکل پزشکی مانند عفونت ادراری، خونریزی دستگاه ادراری، کلیه، مثانه و یا مشکل کبده. تغییر در رنگ ادرار می تونه نشون دهنده غذای خورده شده، دارو یا مکمل و یا یه مشکل پزشکیه.

تغییر رنگ ادرار با خوردن مواد غذایی

رنگ زرد تیره یا نارنجی: هویج

رنگ سبز: مارچوبه

رنگ صورتی یا قرمز: چغندر، تمشک، ریواس

رنگ قهوه ای: باقلا، ریواس

تغییر رنگ ادرار با مصرف داروها و ویتامینا

رنگ زرد و یا زرد مایل به سبز: سولفاسالازین، ویتامین B

رنگ نارنجی: ریفامپیسین، سولفاسالازین، ویتامین B، ویتامین C

رنگ صورتی یا قرمز: فنل، پروپوفول، ریفامپیسین، مسهل شامل سنا

رنگ سبز یا آبی: آمی تریپتیلین، سایمتیدین، ایندومتاسین، پرومتازین، پروپوفول، تریامترن، چند ویتامین

رنگ قهوه ای یا قهوه مایل به مشکی: لوودوپا، مترونیدازول، نیتروفورانتوئین، بعضی از عوامل ضد مالاریا، متیل دوپا، مسهل شامل سنا

تغییر رنگ ادرار در اثر مشکلات پزشکی

رنگ زرد: تغلیظ ادرار در اثر کم آبی بدن

رنگ نارنجی: مشکل با مجرای کبد یا صفرا

رنگ صورتی یا قرمز: خون در ادرار همگلوبینوریا ( یه مریضی مربوط به کم خونی همولیتیک )، میوگلوبینوریا ( یه مریضی مربوط به تخریب سلولای عضلانی )

رنگ بنفش عمیق: پورفیری، یه مشکل سلولای قرمز خون به ارث رسیده نادر

رنگ سبز یا آبی: عفونت ادراری در اثر باکتری سودوموناس ممکنه دلیل ادرار سبز رنگ شه. هیپرکلسمیا خانوادگی، یه مریضی ژنتیکی نادر، می تونه دلیل ادرار آبی شه.

رنگ قهوه ای یا قهوه ای تیره: خون در ادرار، یه مشکل کبد و کلیه

رنگ ادرار عادی

رنگ زرد از یافته های ادرار دارای اروبیلین یا اروکرومه که از تخریب بیلی روبین تولید می شه به طور خاص، اروبیلی نوژن از صفرا به وسیله باکتریای روده متابولیزه، باز جذب و اکسیده می شه و دلیل تولید اروبیلین می شه که پس از اون از ادرار دفع می شه محدوده طبیعی رنگ ادرار از زرد روشن تا طلایی رنگه حالتایی مانند مریضی دیابت با قند در ادرار ممکنه دلیل رقیق شدن ادرار و افزایش حجم اون شه در مقابل، خوردن رنگدانهای موجود در مواد غذایی جور واجور و داروها، مانند کسائی که مولتی ویتامین مصرف می کنن ممکنه ادرار تیره تر داشته باشن ادرار عادی روشنه اما اگه برون ده ادرار کم بشه ممکنه مه آلود به نظر برسه حضور سلولای سفید خون و یا وجود چرک در ادرار ( در عفونت یا التهاب )، هم اینکه می تونه به ادرار ظاهر کدر بده هم اینکه حضور انزال در ادرار، ممکنه به ادرار ابری منجر شه پروتئینوری در اینجور مواردی هم می تونه منتهی به حباب در ادرار شه این حبابا هم می تونه تا حدی با ادرار کردن طبیعی هم اتفاق بیفته با این حال، حضور همیشگی کف یا حباب موقع ادرار کردن ممکنه پروتئینوری پاتولوژیک رو نشون بده.

ادرار غیر طبیعی

ادرار نارنجی

کلا، یافته های تغییر رنگ ادرار به رنگ نارنجی در اثر به کار گیری داروهایی مانند ( ریفامپین، ایزونیازید، فنازو پریدین، ریبوفلاوین، سولفاسالازین و وارفارین ( در صورت نبود وجود هماچوری ) هستش. دلیل دیگه تغییر رنگ ادرار به رنگ نارنجی خوش خیم، مصرف زیادتر از اندازه هویجه که ممکنه دلیل تغییرات مشابه در ظاهر پوست شه. وگرنه، هر گونه عوامل که دلیل ادرار قرمز رنگ شه می تونه ادرار به رنگ نارنجی هم تولید کنه و طیف رنگ بستگی به وضعیت هیدراته بودن داره.

ادرار قرمز

همونطور که رنگ زرد با ادرار عادیه ادرار قرمز می تونه از رنگ صورتی لیموناد تا رنگ سوپ گوجه فرنگی باشه به احتمال زیاد هماچوری یا خون در ادرار، شایع ترین دلیل ادرار به رنگ قرمزه دیدن مستقیم گلبولای قرمز از راه میکروسکوپ بهترین وسیله واسه شناسایی هماچوری درسته تست نواری می تونه یافته های مثبت کاذب داشته باشه. علارقم رنگ قرمز ادرار و تست نواری مثبت، با این حال واسه تایید هماچوری، باید تأیید میکروسکوپی انجام شه. تشخیصای افتراقی واسه هماچوری رو، گسترده س و شامل ( عفونت، مریضی سنگ، سرطان، تروما، فیستول، بیماریای پزشکی کلیه و قاعدگی ) هستش داروهای زیاد می تونه دلیل تغییر رنگ ادرار به رنگ قرمز شه. بیشتر ( ریفامپین، ایزونیازید و یا فنازو پریدین ) مقصر هستن بقیه مایعات بدن هم کلا تغییر رنگ میدن شکلای جور واجور دیگه شامل کلرپرومازین، تیوریدازین، سنا و ملین با ترکیبات فنل فتالئین دلیل تغییر رنگ ادرار به قرمز می شه. گزارش تغییر رنگ ادرار به رنگ قرمز پس از مسمومیت با سیانید ثبت شده هر دو جیوه و سرب هم در تغییر رنگ ادرار به رنگ قرمز نقش داره. دیگه علل رنگ قرمز ادرار، با مصرف بعضی از غذاهای دارای رنگدونه رابطه داره. مصرف مقدار خیلی از چغندر می تونه دلیل ادرار قرمز رنگ بدون گلبولای قرمز قابل مشاهده در زیر میکروسکوپ و یا در تست نواری شه. مصرف سنگین از ریواس یا هویج هم اینکه می تونین تغییر رنگ ادرار به رنگ قرمز می شه.

ادرار قهوه ای

رسوب لخته مونده در لوله ها می تونه قهوه ای به نظر آید به همین ترتیب، میوگلوبینوریا و هموگلوبینوری، بیشتر قهوه ای رنگ ظاهر می شه. مریضی پزشکی کلیوی هم می تونه ادرار قهوه ای تولید کنه. یکی از نمونه های سنتی، ادرار قهوه ای کدر در نکروز زیاد توبولیه. معمولا به کار گیری نیتروفورانتوئین، آنتی بیوتیکا و مترونیدازول می تونه دلیل تغییر رنگ ادرار قهوه ای شه. کلروکین، پریماکین و ملینای خاص و هم اینکه باقلا و آلوئه، دلیل ادرار قهوه ای می شه. دلیل جدی تر ادرار قهوه ای مشکل کبد با سطوح بالای گردش بیی روبینه که ممکنه واسه اولین بار با زردی ( پوست و صلبیه ) مشخص شه دلیل نادر اما جدی ادرار قهوه ای در اثر ملانوم متاستاتیکه. این می تونه دلیل ادرار قهوه ای یا حتی مشکی و سفید شه.

ادرار مشکی رنگ

ادرار تیره تر در طول روز یا شب می تونه نشون کم آبی باشه تغییر رنگ ادرار تیره می تونه از دلیلای ادرار قرمز یا قهوه ای بسته به غلظت ادرار و شدت علل تغییر رنگ ادرار داره. علل دیگه از ادرار مشکی و سفید شامل مسهلای جدا شده از برگ سنا، cascara bark که از پوست درخت درست شده، سوربیتوله آلفا متیل دوپا و L – دوپا هم با تغییر رنگ مشکی و سفید ادرار همراه س. مسمومیت با فنل و مس تولید ادرار مشکی و سفید می کنه خوردن ید هم در ادرار مشکی رنگ دخالت داره. شل کننده های عضلانی اسکلتی مانند متوکاربامل می تونه به تغییر رنگ ادرار تیره و هم اینکه به رنگ آبی یا سبز با تغییر در غلظت ادرار منجر شه. همونطور که در بالا ذکر شد، ملانوم می تونه ادرار مشکی و سفید بسازین. مشکل در پورفیریا هم اینکه می تونه ادرار قرمز یا قهوه ای که ممکنه پس از قرار گرفتن در برابر نور آفتاب مشکی و سفید به نظر می رسه.

ادرار بنفش

تغییر رنگ بنفش نادره. یکی از دلایل، پورفیریه وقتی که ادرار در برابر آفتاب قرار گیرد. سندرم کیسه ادرار بنفش، هم اینکه با تغییر رنگ بنفش از لوله کاتتر و کیسه های جمع آوری ادرار همراه س. این وضعیت به وجود اومده به وسیله باکتریا، معمولا گونه گرم منفی در ادراره.

ادرار آبی

تزریق داخل وریدی متیلن آبی یا نیلی کارمین دلیل تغییر رنگ ادرار آبیه. به همین ترتیب، مصرف مقدار کافی از متیلن بلو، به عنوان بخشی از داروهای دیگه، داروهای خونگی و یا مکملا هم اینکه می تونه تغییر رنگ آبی بسازین.

ادرار سبز

رنگ ادرار سبز وقتی که تغییر رنگ ادرار آبی با رنگ زرد اوروکروم ترکیب شه ایجاد می شه علاوه بر این، مصرف غذاها و مکملایی که شامل رنگدونه سبز هستن هم می تونه همون اثر رو جفت و جور می کنه مقدار خیلی از مارچوبه و یا شیرین بیان مشکی و سفید دلیل تغییر رنگ ادرار به رنگ سبز می شه بعضی از داروها شامل ( پرومتازین، سایمتیدین، آمی تریپتیلین، متوکلوپرامید و ایندومتاسین ) و علاوه بر ان، داروهایی که شامل فنل هستن می تونن دلیل تغییر رنگ ادرار به رنگ سبز شن. شرایط پزشکی خاص هم می تونین به تغییر ادرار سبز رنگ شه. عفونت دستگاه ادراری با گونه های سودوموناس دلیل تولید یه رنگ سبز در ادرار می شه علاوه بر این، فیستول به دستگاه ادراری که دلیل ورود صفرا به داخل جریان ادرار و رنگدونه سبز رنگ می شه.

ادرار سفید

ادرار سفید، آلبینوریا نامیده می شه بیشتر به دلیل رسوب کریستالهای مواد معدنی مانند رسوب کلسیم یا فسفات می تونه به ادرار، ظاهر برفی یا سفید رنگ بده. علل دیگه ادرار سفید شامل عفونت، قارچ که بیشتر رسوبات سفید از قارچ و یا وجود چرک در ادرار حاصل می شن. به طور مشابه، عفونت باکتریایی قابل توجه می تونه دلیل وجود چرک در ادرار شه که ادرار سفید رنگ به نظر می رسه عفونت مایکوباکتریومی مانند سل دستگاه ادراری دلیل رنگ سفید ادرار می شه. درناژ لنفاوی در دستگاه ادراری، منبع دیگری از تغییر رنگ ادرار به رنگ سفیده مخاط در ادرار هم می تونه دلیل رنگ سفید در ادرار شه./ foodregime.com

.

منبع :

Related articles

اختلالات مصرف مواد مخدر | ترک اعتیاد

به کار گیری مواد مخدر مشکلات بسیار زیادی رو چه از دید جسمی و چه از دید روحی واسه فرد بوجود میاره. در این مطلب به بررسی مشکلات استافده از مواد مخدر می پردازیم . از سری مهم ترین این اخلالات خلق دپرس ، عصبی شدن ، بی خوای و مشکلات جسمی جبران ناپذیر اون […]

Learn More

اختلالات شایع خواب | بیماری

مطمئنا خواب خوب، چه از دید کیفیت و چه از نظر کمیت واسه سالم زیستن مهمه . متأسفانه آمار دقیقی از مشکلات خواب در کشورمون موجود نیس ولی از نظر گسترشِ این مشکلات ، ذکر همین نکته کافیه که در آمریکا بیشتر از یکصد میلیون نفر در سنین جور واجور معمولا از خواب شبونه ی […]

Learn More

اخلاق در طبابت | تغذیه سالم

اخلاق در طبابت سریال در حاشیه مبحثی رو در مورد وضعیت بهداشت و درمان در کشورمون باز کرد که مدت هاست به طور جدی به اون پرداخته نشده و در حاشیه مونده بود. چیزی که به عنوان استانداردهای اخلاق پزشکی به ما ارائه و به عنوان قانون در جامعه قبول شده، برابر استانداردهای جهانی یا […]

Learn More

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *