ادرار و روش نمونه گیری آن | بیماری

یکی از نمونه های ساده از نظر جفت و جور و با ارزش از نظر آزمایش سلامتی بدن خصوصا سیستم داخلی و کلیه ها ومجاری ادرار ، نمونه ادراره .
بااین وجود نبود دقت در نمونه گیری درست باعث اشتباه در آزمایش سلامتی مریض میشه .پس شناخت روشای درست نمونه گیری یه ادرار ساده کمک زیادی به خود مریض ،آزمایشگاه و دکتر می کنه .

واسه این کار بهتره شکلای جور واجور نمونه ادرار رو کمی توضیح بدم
ـ نمونه ادرار واسه آزمایش کامل ادرار : آزمایش کامل ادرار شایعترین نمونه ادراره که مورد آزمایش قرار میگیره واسه این آزمایش احتیاجی به استریل بودن ظرف ادرار نیس اما باید ظرف به طور کامل تمیز و خالی از هر گونه تمیز کننده های شیمیایی باشه. حالا آزمایشگاهها بیشتر از ظروف پلاستیکی یه بار مصرف واسه این کار استفاده میکنن .

۱ـ نمونه ادرار واسه کشت ادرار : پس از آزمایش کامل ادرار شایعترین آزمایش ادرار مورد درخواست هستش . واسه این آزمایش باید ظرف استریل باشه . جالبه بدونین با جوشوندن ، ظرف استریل نمیشه حتی اگه اونو از قبل با بهترین مواد شوینده شستشو داده باشین.بنا براین باید ظرف استریل ادرار رو فقط از آزمایشگاه جفت و جور کنین .

۲ـ نمونه ادرار ۲۴ساعته : بیشتر واسه آزمایش کار کلیه ها و و یا بیماریهایی مثل فشار خون و یا بیماریهای استخوانی بقیه بیماریهای داخلی مریض باید ادرار خود رو تو یه ظرف واحد در طول۲۴ ساعت جمع آوری کنه .

۳ـ نمونه های اتفاقی : واسه آزمایشهایی که وجود یا نبود وجود ماده ای خاص مورد آزمایش قرار میگیره مانند آزمایش بیماریهای ارثی متابولیک کودکان و نوزادان مانند PKU یا همون فنیل کتونوری و یا در افراد گرفتار به دیابت یا مریضی قندبرای آزمایش وجود قند در ادرار.

روش نمونه گیری ادرار
واسه نمونه های جور واجور ادرار ، روش نمونه گیری فرق داره اما مشابهتایی در پایه داره  .مثلا در نمونه ادرار واسه کامل ادرار و کشت ادرار بهتره نمونه ، اولین ادرار صبحگاهی باشه چون ادرار صبح بیشترین غلظت رو داره و واسه این آزمایشها بهترینه .

واسه نمونه گیری ادرار در آقایون باید سر آلت شستشو داده شه و بعد جریان ادرار برقرار شده اونو دور ریخته بعد ادرار قطع شه و نمونه وسط ادرار جمع آوری شه .حجم نمونه ادرار واسه این آزمایش ۵۰ سی سی ( تا وسط لیوان ادرار ) کافیه . نمونه آخر ادرار هم دوباره دور ریخته شه .

در مورد خانمها باید دقت بیشنری کنن چون معمولا نمونه ادرار با ترشحات تناسلی آلوده شده واسه مریض و واسه آزمایشگاه و جواب ایجاد اشکال میکنه . به خاطر همین باید اول ناحیه تناسلی از جلو به عقب با آب خوب شسته شده با یه دستمال تمیز ناحیه رو خشک کرده بعد با یه دست چینهای تناسلی از هم باز شده ، مختصری ادرار آزادانه جریان یافته ، بعد جر یان ادرار قطع شده با کمک دست دیگه مبادرت به جمع آوری ادرار در ظرف و لیوان ادرار کرده و بازم پس از جمع آوری ادرار تا نیمه لیوان جریان ادرار رو قطع کرده و لیوان ادرار رو در جای دیگری به جز کف توالت قراربدهید در بعضی از آزمایشگاهها طاقچه کوچیکی واسه این منظور تعبیه شده که در دسترسه ..

در مورد کشت ادرار معمولا ظرف و لیوان ادرار دارای در ، است .هیچوقت سطح داخلی در ظرف ادرار رو با دست لمس نکنین و یا درب لیوان ادرار رو روی زمین توالت و یا روشویی قرار ندین.
رعایت این نکات ساده واسه با ارزش بودن نمونه ، خیلی با اهمیته .اونو سرسری نگیرید .
اگه درمنزل ادرار رو جمع آوری کردین باید به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که نمونه باید هرچه سریعتر به آزمایشگاه ارسال شه و این زمان نباید بیشتر از نیم ساعت طول بکشه در صورت محال بودن ، باید ادرار رو تا زمان رسوندن اون به آزمایشگاه در یخچال قرار داد.

در مورد نوزادان کیسه های ادراری کودکان هست که در دو نوع پسرانه و دخترانه هست و به اونا چسبیده و پس از اینکه نوزاد ادرار کرد و کیسه به اندازه کافی پر شد اونو به آزمایشگاه بفرستین .

در مورد ادرار ۲۴ ساعته باید سر ساعتی مشخص مثلا ۸ صبح دستشویی رفته و ادرار خود رو دور بریزین و از اون به بعد ادرار خود رو در ظرفی که آزمایشگاه به شما می ده جمع آوری کنین . خیلی با اهمیته که حتی کمی از ادرار خود رو دور نریزید و یا یادتون نره هر جاییکه در طول این ۲۴ ساعت میرید ظرف ادرار همراه شما باشه چون شما نمیتونین به طور کامل حدس بزنین ، کی به دستشویی نیاز پیدا می کنین و ممکنه مجبور شید ادرار خود رو دور بریزین که در آخر باعث جواب نادرست می شه .

در فواصلی که ادرار رو میگیرید تا نوبت بعدی ، ادرار باید در یخچال باشه . آخرین ادرار رو درست در همون ساعت دیروز ( ۸ صبح )در داخل ظرف ریخته و به آزمایشگاه بفرستین ۰ هنگام نمونه گیری مراقب باشین چون ممکنه مواد نگهدارنده ای رو آزمایشگاه به ظرف ادرار، اضافه کرده باشه که واسه پوست شما تحریک کننده باشه .پس مراقب باشین ترشحات داخل ظرف به شما نپاشد .

در مواردیکه ادرا راندوم یا اتفاقی مد نظره دستورالعمل خاصی لازم نیس .
بعضی وقتا ادرار رو در مورد آقایون واسه آزمایش کار پروستات مورد آزمایش قرار میدن ، که در این صورت پس از ماساژ پروستات اولین قسمت ادرار جمع آوری میشه .اگه بیماریهای بالای سیستم مجاری ادرار مورد توجه باشه باید قسمت انتهای ادرار رو جمع آوری کرد .

Related articles

اخلاق عاشقی چیست؟ | بیماری

: عشق یه مشترک لفظیه که معناهای متفاتی داره. نه فقط عشق در فارسی، که حب در عربی، Love در انگلیسی و amour در فرانسه هم هر کدوم به چندین و چند پدیده متفاوت گفته می شن. : اخلاق عاشقی چیه؟ مراد از عاشقی چیه و به چی عاشقی  می گیم؟ عشق آدم به خدا […]

Learn More

اخلاق پزشکی مانع برخورد های غیرعاقلانه با بیمار می شود | بیماری

: معاون آموزشی سازمان نظام پزشکی گفت: فردی که متون اخلاق پزشکی رو خوب بدونه طرز برخورد با بیماران رو هم خوب می دونه. : اخلاق پزشکی مانع برخوردای غیرعاقلانه با مریض می شه علیرضا سلیمی معاون آموزشی سازمان نظام پزشکی کشور در گفتگو با خبرنگار بخش بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوون، اعلام […]

Learn More

اخلاق پزشک با بیمار | بیماری

:    تعهد پزشکان در مورد انجام درست وظایف خود در برابر بیماران چیجوریه اخلاق در بخش کار اونا بسیار مهم و مهمه در آموزش دادن به اونا کم و کاستیایی وجود داشته ؟مسئولین وزارت بهداشت چه تصمیماتی در افزایش خدمت رسانی و بهبود کارکرد پزشکان و کادر درمانی دارن؟ در این مقطع وقتی که […]

Learn More

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *