اختلالات نورولوژیک و روش های درمان آن | بیماری

مشکلات نورولوژیک معنیش چیه؟

شامل مشکل در کارکرد مغز، نخاع، سلولای عصبی و بقیه سلولای رابط این اعضاه.

این مشکلات شامل سکته مغزی، فراموشی، پارکینسون، دمانس، MS، ضربه مغزی و بقیه مشکلات عصبی مربوط به سیستم عصبیه.

پس از بروز یه مریضی نورولوژیک، مهم ترین اقدام، تلاش واسه توانبخشیِ قسمتایی از بدنه که قبلا وظایف خود رو به صورت درست انجام می داده.

در کلینیک توانبخشی یادمون ، تلاش ما بر اینه که با به کار گیری پیشرفته ترین وسیلهِ توانبخشی و تیمِ پزشکی و کادر درمانی مجرب، این امکان رو واسه مریض جفت و جور کرده تا در کوتاه ترین زمان ممکن، بهترین اقدامات درمانی و توانبخشی رو دریافت کنه.

سرویسای داده شده در کلینیک توانبخشی یادمون :

•    درمان مشکل بلع
•    فیزیوتراپی
•    گفتار درمانی
•    کار درمانی
•    ورزش درمانی


درمان مشکل بلع:

بلع، انتقال ماده غذایی از دهن به معده س که به مشکل در این انتقال، مشکل بلع می گن.
از علائم مشکل بلع میشه به سرفه های تکراری هنگام غذا خوردن یا بلع مایعات، عفونتای ریوی، کاهش وزن و کم شدن آب بدن اشاره کرد.

دیسفاژی یا مشکل بلع، با در نظر گرفتن گسترش بالای اون در ضایعات نورولوژیک از اهمیت خاص ای واسه درمان برخورداره.
امروزه درمان مشکل بلع به وسیله الکتروتراپی از راه روز دنیاس که در کلینیک یادمون با ایمن ترین و بهترین راه ها صورت میگیره.

فیزیوتراپی:

سکته، شایع ترین و ضعیف کننده ترین مریضی نورولوژیک در بالغینه که یه مشکل بزرگ در طب توانبخشیه. سکته باعث محدودیت در مشارکت فرد در فعالیتای روزمره و اجرای نقش در اجتماع می شه. پس از سکته در اول، قدرت و قوام عضله کمه (فلاسیدیتی) و پس از اون کم کم افزایش قدرت و قوام (هایپرتونی با اسپاستیسیته) پیشرفت پیدا میکنه.
هدف فیزیوتراپی واسه آدمایی که آسیب مغزی دارن، بهبود کیفیت حرکت در سمت مبتلاه طوری که دو سمت بدن تا امکان داره به صورت هماهنگ کار کنن. پس، تکنیکایی که دکتر از بین روشای ارائه شده انتخاب می کنه بستگی به نیازای مریض و اثر اونا در جهت بهبودی طبیعی تر مریض داره.

گفتاردرمانی:

گفتار درمانی به بررسی وجود مشکل گفتار و زبون و هم روشای تشخیص و درمان این مشکلات می پردازه.
در صورت بروز آسیب نورولوژیک، ممکنه فرد دچار مشکل در درک، بیان، نامیدن، تکرار و خوندن و نوشتن کلمات شه که در صورت مراجعه به هنگام، بهبودی زیادی در شرایط گفتاری مریض بدست میاد.

نیمکره چپ مغز، مسئول عملکردهای گفتاری و زبانیه. اگه آسیب نورولوژیک در نیکره چپ مغز اتفاق بیفته (مثل فردی که دچار سکته مغزی در نیمکره چپ مغز می شه و سمت راست بدن ایشون دچار ضعف عضلانی یا فلجی می شه) گفتار مریض هم دچار مشکل می شه. این مشکل در حرف زدن و یا درک گفتار بقیه، در روزای اول پس از سکته متغیره و ممکنه یه روز مریض به طور کامل خوب صحبت کنه اما روز دیگه قادر به صحبت کردن نباشه. در این شرایط بهتره تا ثابت شدن وضعیت گفتاریِ مریض تو یه حالت صبر کرد و بعد گفتاردرمانی رو شروع کرد. باید توجه داشته باشیم که یرای هر کدوم از اقدامات توانبخشی زمان طلایی (golden time) هست و تا وقتی که این زمان از دست نرفته، توانبخشی و به خصوص گفتاردرمانی بیماران، بازدهی بهتری داره.

مثلا فردی که امروز دچار سکته مغزی می شه، ممکنه دچار آفازی یا اصطلاحا زبون پریشی شه. بسته به اندازه و شدت آسیب مغزی مریض، ممکنه چند روزی طول بکشه که وضعیت مریض ثابت شه و دارای هوشیاری مناسب و آماده واسه دریافت خدمات گفتاردرمانی شه. اگه گفتاردرمانی مریض از روزای اول شروع شه، اندازه بهبودی مریض بسیار بیشتر از وقتیه که دو یا سه ماه بعد از سکته، گفتاردرمانی شروع شه.

کاردرمانی:

کاردرمانی، به کار گیری فعالیتای هدف دار واسه برگردوندن استقلال به بیمارانِ دچار بیماریای عصبی، اسکلتی و عضلانیه.
کاردرمانی، در بیماران نورولوژیک با به کار گیری تمرینات اختصاصی به رفع مشکلات تعادلی، راه رفتن و بهبود کارکرد دست، در آدمایی که دچار آسیب مغزی شدن کمک زیادی می کنه.

منبع : www.yadman-rehab.com –  با تشکر از کلینیک توانبخشی یادمون

نشانی : شهرک غرب، بلوار پاکنژاد، بین بلوار دریا و دادمان، خیابون ناخدا محتاج، مجتمع چند تخصصی یادمون، طبقه ۱-

تلفن :  ۸۸۰۸۸۵۴۱

Related articles

اختلالات روانی ناشی مرتبط با زیبایی | بیماری

: مشکلات روانی ناشی مربوط به زیبایی : تازگیا اهمیت دادن به ظاهر و زیبایی در مردم بیداد میکنه جراحیای جور واجور واسه زیبایی نشون از این می ده ظاهربینی در میان مردم شدیدا زیاد شده و مدگرایی بسیار شایع شده اندام باربی و هیکلای عضله ای آرزوی افراد جور واجور جامعه شده این موارد […]

Learn More

اختلالات شایع در زنان ورزشکار سه‌گانه | ورزش

بررسیا نشون داده که یه سوم زنان ورزشکار سه گانه اختلالاتی در ناحیه لگن خاصره و دیافراگم دارن. براساس تحقیقات جدید انجام شده در دانشگاه لوپولا، زنائی که ورزش سه گانه انجام میدن در خطر ضعیف شدن ماهیچه لگن خاصره (دیافراگم)، کم شدن انرژی بدن، بی نظم شدن قاعدگی و مشکل در تراکم استخون هستن. […]

Learn More

اخلاق در طبابت | تغذیه سالم

اخلاق در طبابت سریال در حاشیه مبحثی رو در مورد وضعیت بهداشت و درمان در کشورمون باز کرد که مدت هاست به طور جدی به اون پرداخته نشده و در حاشیه مونده بود. چیزی که به عنوان استانداردهای اخلاق پزشکی به ما ارائه و به عنوان قانون در جامعه قبول شده، برابر استانداردهای جهانی یا […]

Learn More

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *