عنوان کامل پایان نامه :

 ارتباط بین توانمند سازی سازمانی با حکمرانی خوب در بیمه ایران مطالعه موردی بیمه ایران استان تهران

قسمتی از متن پایان نامه :

-کلید تواناسازی منابع انسانی

قبل از اینکه کلیدهای سه گانه توانا سازی کارکنـان را مورد بحث قرار دهیم، آغاز تعریفی از مفهوم تواناسازی ارائه می‌دهیم. اعتقاد براین می باشد که خلاقیت و نوآوری زمانی تحقق می یابد که سازمان و بنگاه اقتصادی از نیروهای پردانش، خلاق و با انگیزه برخوردار باشد. به این اعتبار تواناسازی منابع انسانی یعنی ایجاد مجموعه ظرفیت­های لازم در کارکنان برای قادر ساختن آنان به ایجاد ارزش افزوده در سازمان و ایفای تأثیر و مسئولیتی که در سازمان به عهده دارند توأم با کارایی و اثربخشی. یقیناً تحقق چنین امری علاوه بر دانش و تجربه کارکنان با عنصر کارسازی به نام انگیزه در کارکنان میسرخواهد گردید(ابوالقاسم فخاریان،1381، 87).

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

به اظهار دیگر، تواناسازی به معنی قدرت بخشیدن می باشد. بدین معنی که به افراد کمک کنیم تا احساس اعتماد به نفس خود را بهبود بخشند و نیز بر احساس ناتوانی یا درماندگی خود چیره شوند. همچنین بدین معنی می باشد که در افراد شور و شوق کار و فعالیت ایجاد کنیم و نیز بدین معنی می باشد که انگیزه درونی را برای ایجاد یک وظیفه بسیج کنیم(وتن،1381، 27).

بدین مفهوم، هدف از تواناسازی نیروی انسانی بهره گیری از ظرفیت­های بالقوه انسانها به مقصود توسعه ارزش افزوده سازمانی، تقویت احساس اعتماد به نفس و چیرگی بر ناتوانی ها و درماندگی های خود. به بیانی دیگر هدف از تواناسازی، ارائه بهترین منابع فکری مربوط به هر زمینه از عملکرد سازمان می باشد(ایران نژاد پاریزی، 1381، 11). به مقصود تحقق اهداف پیش گفته و ایجاد محیطی توانمند، مؤثر و کارآمد که در آن کارکنان به عنوان نیروی محرکه اصلی و سرمایه های هوشمند به حساب آیند و همچنین ماندن در دنیای پویا، پیچیده، متلاطم و پر از رقابت امروزی، بهره گیری از سه کلید توان افزایی(سهیم کردن افراد در اطلاعات، تعیین محدوده خود مختاری و تیم سازی به جای سلسله مراتب )، کارساز و معجزه آفرین می باشد.

 اینک هر یک از کلیدهای تواناسازی را ازدیدگاه کنث بلانچارد و همکاران[1] مطالعه می کنیم.
1- همه را در اطلاعات سهیم کنید(مشارکت همگانی در اطلاعات). نخستین رکن تواناسازی مشارکت اطلاعاتی می باشد و یکی از تأثیر های رهبران سازمانی، دادن اطلاعات موثر، به موقع و کافی به کارکنان می باشد. آن دسته از رهبرانی که تمایل ندارند افراد را در اطلاعات سهیم کنند هیچگاه کارکنانشان را در اداره موفقیت آمیز سازمانشان شریک نخواهند نمود و هیچگاه سازمان توانمندی نخواهند داشت. سهیم شدن در اطلاعات برای تواناسازی سازمان و اعتماد برای یک سازمان توانمند یک ضرورت صد در صد می باشد. مشارکت و سهیم شدن کارکنان در اطلاعات موجب برقراری جو اعتماد و صمیمیت و مسئولیت پذیری می­گردد. چنانچه به افراد اطلاعات لازم و ضروری کار داده نشود جو بی اعتمادی ایجاد شده و دیگر نمی توان از آنان رفتار مسئولانه انتظار داشت. جو بی اعتمادی موجب اختلال در امر تصمیم گیری می گردد. افراد بدون اطلاعات قادر نیستند خود را اداره کنند یا تصمیمات مناسب را بگیرند. پس، افراد با داشتن اطلاعات ناگزیرند مسئولانه اقدام کنند.(کنث بلانچارد و همکاران[2]،1379،58).
کانتر[3] اطلاعات را یکی از حیاتی ترین ابزارقدرت مدیریتی شناسایی نمود. کسب اطلاعات به ویژه اطلاعاتی که به نظر می­رسند تأثیر محوری یا راهبردی در سازمان داشته باشد، ‌می­تواند برای ساختن یک پایگاه قدرت و نیز برای متنفذ کردن یک شخص در سازمان به کار رود. از طرف دیگر، وقتی مدیران افراد خود را با اطلاعات بیشتر تجهیز می­کنند، آن افراد احساس توانمندی و به احتمال بیشتر با بهره­وری،

[1] Kennet Blanchard et al

[2] Kennet Blanchard et al

[3] Counter

سوالات یا اهداف این پایان نامه : 

مهم­ترین اهدافی که از انجام این پژوهش پی گیری می گردد می­تواند به قرار زیر باشد:

  • مطالعه و تبیین ارتباط توانمند سازی سازمانی با حکمرانی خوب در بیمه ایران.
  • مطالعه و تبیین ارتباط احساس موثر بودن در کارکنان بیمه ایران با حکمرانی خوب سازمانی.
  • مطالعه و تبیین ارتباط شایستگی در کارکنان بیمه ایران با حکمرانی خوب سازمانی.
  • مطالعه و تبیین ارتباط احساس داشتن حق انتخاب در کارکنان بیمه ایران با حکمرانی خوب سازمانی.
  • مطالعه و تبیین ارتباط احساس معنادار بودن شغل در کارکنان بیمه ایران با حکمرانی خوب سازمانی.

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : ارتباط بین توانمند سازی سازمانی با حکمرانی خوب در بیمه ایران مطالعه موردی بیمه ایران استان تهران  با فرمت ورد