ادرار و اختیار | بیماری

بی اختیاری ادراری مریضی شایع و آزاردهنده ایه؛ اما در بسیاری موارد، بیماران به دلیل شرم وحیا دیر به دکتر مراجعه  می کنن؛ درحالی که بیشتر قابل درمانه و یا میشه علائم مریضی رو تا حد زیادی کم کرد.در سنین جور واجور و در مردان و زنان، علل بی اختیاری ادراری فرق داره.

بی اختیاری ادراری پس از زایمون

در خانمایی که زایمون داشتن،احتمال افتادگی مثانه و رحم و بی اختیاری ادراری به وجود اومده به وسیله اون هست. در این افراد هنگام سرفه، عطسه و خندیدن، ادرار به صورت بی اختیار خارج می شه. اگه بی اختیاری ادرار کم باشه، درمان دارویی زیر نظر دکتر و ورزشایی که باعث تقویت عضلات کف لگن می شه، کمک کننده س. در صورت شدید بودن آسیب و افتادگی مثانه و رحم، عمل جراحی بالا کشیدن مثانه و رحم انجام میشه.

بی اختیاری ادراری در خانوما

در خانمای جوون بی اختیاری ادراری می تونه به دلیل عفونتای ادراری باشه. این نوع بی اختیاری معمولاً با سوزش و تکرر ادرار و احساس فوریت ادراری همراه س. منظور از فوریت ادراری، احساس یهویی ادراره که در صورت نبود تخلیه منتهی به بی اختیاری می شه. این نوع بی اختیاری با مصرف آنتی بیوتیک مناسب طی چند روز به طور کامل بهبود پیدا میکنه.

شب ادراری در کودکان

این آسیب در کودکان موقع خواب  به «شب ادراری» معروفه و بیشتر ارثیه. اگه پدر مریض در کودکی گرفتار به شب ادراری بوده و بهبود پیدا کرده، بچه ایشون هم تقریباً در همون سنین بهبود پیدا میکنه. اگه کودک موقع بیداری، مشکل بی اختیاری، سوزش و تکرر ادرار نداشته باشه، بیشتر خود به خود و با گذشت زمان خوب میشه. در سنین بعد از پنج سالگی در صورت موندگاری شب ادراری میشه از درمان دارویی زیر نظر دکتر کمک گرفت.

بی اختیاری ادراری در مردان

در مردان بالای پنجاه سال، یکی از علائم بزرگی خوش خیم پروستات، بی اختیاری ادراریه که می تونه به صورت قطره قطره اومدن آخر ادرار، فوریت ادراری (به محض احساس ادرار باید تخلیه صورت بگیره وگرنه خود به خود دفع می شه) و در مراحل پیشرفته بی اختیاری دائم ادرار باشه. در این افراد درمان دارویی بزرگی خوش خیم پروستات و در صورت نبود جواب، عمل جراحی پروستات، مشکل بی اختیاری رو تا حد زیادی بر طرف می کنه. نکته مهم اینکه در افراد گرفتار به بزرگی خوش خیم پروستات،در بعضی موارد یبوست، مصرف یهویی مایعات زیاد، مصرف داروهای خواب آور، مخدر و شل کننده های عضلانی باعث شدید شدن این آسیب و حتی احتباس و بند اومدن ادرار می شه، به خاطر همین این افراد باید با مصرف میوه و سبزیجات بیشتر، از یبوست پیشگیری کنن، از مصرف یهویی مایعات زیاد بپرهیزند، در صورت سرماخوردگی، قرص سرماخوردگی بزرگسالان، زیاد مصرف نکنن، در صورت نیاز به مسکن، از مصرف استامینوفن کدئینه و داروهای مخدر، مثل ترامادول دوری ورزند و در آخر، در صورت شدید شدن علائم به دکتر ارولوژیست مراجعه کنن.

در افراد گرفتار به دیابت نبود کنترل مناسب قند خون می تونه منتهی به بی اختیاری ادرار شه که کنترل مناسب قند خون مشکل رو برطرف می کنه. آسیبای مغزی و نخاعی ازعلل دیگه بی اختیاری ادرار هستن که درمان مریضی عصبی منتهی به بهتر شدن علائم ادراری می شه. در آخر دوباره تاکید می شه که دوری از شرم و حیا و مراجعه خیلی زود، به درمان هر چی سریع تر این مریضی آزاردهنده کمک می کنه.

دکتر حمید رضا اکبری گیلانی

زیبــا شــو دات کام

ادرار و اختیار was last modified: ژانویه ۲۵th, 2012 by ملیکا بینا

Related articles

اخراج سوسیس از مدرسه | سبزیجات

سوسیس و کالباس، یکی از نمونه های موادغذاییه که خیلی راحت آماده مصرف می شه و در عین حال بسیار خوشمزه س و به خاطر همین طرفداران زیادی در میان مردم داره. اما افزایش استقبال مصرف کنندگان از شکلای جور واجور سوسیس و کالباس، در شرایطی مشاهده می شه که خیلی از کارشناسان تغذیه، به […]

Learn More

ادرار چگونه تغییر رنگ می دهد؟ | تغذیه سالم

ادرار چیجوری تغییر رنگ میده؟ ادرار چیزی نیس که بیشتر مردم در مورد اون صحبت کنن با این حال، تغییرات در رنگ، بو و قوام ادرار می تونه سرنخای مهمی در مورد وضعیت بدن شما رو ارائه دهد. ادرار و آزمایش ادرار، واسه صدها سال، یکی از راه های تشخیص سلامت واسه پزشکان بوده ادرار […]

Learn More

اختلالات نورولوژیک و روش های درمان آن | بیماری

مشکلات نورولوژیک معنیش چیه؟ شامل مشکل در کارکرد مغز، نخاع، سلولای عصبی و بقیه سلولای رابط این اعضاه. این مشکلات شامل سکته مغزی، فراموشی، پارکینسون، دمانس، MS، ضربه مغزی و بقیه مشکلات عصبی مربوط به سیستم عصبیه. پس از بروز یه مریضی نورولوژیک، مهم ترین اقدام، تلاش واسه توانبخشیِ قسمتایی از بدنه که قبلا وظایف […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *