ادراری که هست | اختیاری که نیست | بیماری

هفته نامه سلامت: دکتر حسین کرمی، فوق تخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری، دانشیار دانشگاه علوم پزشکی: شب ادراری وقتی اتفاق میفته که فردی شبا هنگام خواب، قادر به کنترل ادرار خود نباشه. شب ادراری ۲ نوع کلی (اولیه و ثانویه) داره. نوع اولیه یعنی از اول وجود داشته و ادامه یافته ولی در نوع ثانویه، فرد بعدا دچار شب ادراری می شه. شب ادراری مبحث گسترده ایه و تشخیص اون به بررسیای تکمیلی نیاز داره.

شب ادراری در کودکان به دلیل تکامل نیافتن مرکز تخلیه ادرار در مغزه ولی این وضعیت باید تا ۶ سالگی در پسران و تا ۷ سالگی در دختران تموم شه. تا ۱۰ سالگی درصد از کودکان شب ادراری ندارن و موندگاری شب ادراری بعد از این سن شبه س بوجود میاره اما بیشتر اوقات به وجود اومده به وسیله تاخیر در تکامل قسمت کنترل کننده ادرار در مغز و ژنتیکه. اگه پدر یا مادری در کودکی به شب ادراری گرفتار بوده باشن، شانس ابتلای کودکانشون به شب ادراری ۴۴ درصد خواهدبود و اگه هر دو والد در کودکی شب ادراری داشته باشن، شانس ابتلای کودک به ۷۷ درصد می رسه. گسترش شب ادراری در بزرگسالان بعد از بلوغ بین نیم تا ۳.۲ درصده.

۱۲ دلیل شب ادراری

۱- بیماریای عصبی:

بیماریایی مانند اسپینابیفیدا (مریضی مادرزادی نخاعی در کودک)، مننگوسل و مننگومیلوسل در کودکان می تونه دلیل بروز شب ادراری در دوره بزرگسالی باشه.

۲- کمبود ترشح هورمون ضدادرار:

کاهش این هورمون در بدن مانع برگشت دوباره مقادیری از آب به خون و دفع شدن زیادتر از اندازه آب از کلیه ها می شه و مریض دچار شب ادراری خواهدشد. در مریضی دیابت بی مزه اینجور روندی رو میبینیم.

۳- عقب موندگی ذهنی:

۳ تا ۴ درصد افراد گرفتار به عقب موندگی ذهنی دچار شب ادراری هستن.

۴- مثانه بیش فعال:

این بیماران همیشه احساس می کنن دچار لرزش مثانه هستن. عضلات مثانه انقباضای مهارنشده داره که باعث می شه شب ادراری زمان برده در بزرگسالان ایجاد شه. شب ادراری در مبتلایان به مثانه بیش فعال ۳ برابر بیشتر از جمعیت عادیه.

۵- مثانه عصبی:

در این مریضی مثانه کوچیک و کم حجمه ولی دیواره کلفتی داره و مانند مثانه طبیعی خاصیت کشسانی و نگهداری ادرار رو نداره.

۶- اختلالای روانی:

وقتی فردی یهویی دچار شوک روانی می شه، ممکنه استرسای به وجود اومده به وسیله اون باعث شب ادراری اون شه.

۷- استرسای محیطی:

بعضی وقتا تنشا و فشارهای روانی همیشگی هم باعث شروع شب ادراری می شه.

۸- بیماریای زمینه ای:

بعضی بیماریا مانند بیماریای نخاعی یا تومور در مغز ممکنه باعث شب ادراری شه.

۹- عفونتای ادراری:

وجود عفونت در مجاری ادرار باعث بی اختیاری ادرار و شب ادراری می شه.

۱۰- مشکل مادرزادی:

یکی از دلایل شب ادراری در دوران بزرگسالی می تونه وجود دریچه ای مادرزادی در پشت مجرای ادرار باشه که باعث موندگاری شب ادراری می شه.

۱۱- بزرگی پروستات در مردان:

اگه بزرگی خوش خیم پروستات درمان نشه، فرد قادر به خالی کردن مثانه نخواهدبود و شب هنگام مثانه از ادرار پر می شه و شب ادراری اتفاق می افته.

۱۲- مصرف بعضی از مواد خوراکی:

مصرف نوشیدنیای کافئین دار یا مشروبات الکلی، یبوست و عواملی مثل این در بروز شب ادراری نقش مهمی دارن.

آزمایشای تشخیص پزشکان واسه پیدا کردن دلیل بی اختیاری ادرار

واسه تشخیص دلیل شب ادراری اولین آزمایش، آزمایش کشت ادرار است تا احتمال وجود عفونت در ادرار رد شه.

معاینه فیزیکی در ناحیه نخاع واسه پیدا کردن ضایعه ای در ستون فقرات که با گرفتن عکس تکمیل می شه و سونوگرافی از کلیه ها هم اطلاعات خوبی به دکتر میده. اما مهم ترین تشخیص واسه شب ادراری در بزرگسالان، تست اورودینامیک یا نوار مثانه س.

نوار مثانه می تونه حس مثانه، حجم اون، خاصیت کشسانی، وجود بیماریای عصبی مثانه، مثانهای بیش فعال و پرکار و وجود هر نوع انسداد در راه راه رو دقیقا نشون بده. این وسیله واسه تشخیص شب ادراری وسیله ای طلاییه.

۱۰ فرمون واسه کنترل بی اختیاری ادرار

۱-    درمان بی اختیاری ادرار باید پس از تشخیص دلیل اون و متناسب با اون انجام بشه. اگه کاهش هورمون ضدادرار وجود داشته باشه، باید هورمون تجویز شه، انسدادها برطرف و انقباضا کنترل شه.

۲-    با رفتاردرمانی و با به کار گیری تمرینای کگل میشه توان مثانه رو واسه مقاومت در مقابل سرریز شدن ادرار بالا برد.

۳-    فرد باید کم کم رفتار خود رو واسه دفع ادرار عوض کنه و وقتی احساس تکرر ادرار داره، زود دستشویی نره و مقاومت کنه تا فاصله بین دفعات دفع ادرار بیشتر شه. این کار کم کم تحمل مثانه رو زیاد می کنه.

۴-    دست کم ۶ ماه وقت واسه جواب دهی مطلوب رفتار درمانی نیازه.

۵-    اگه مشکل مریض با این روش ها حل نشد، میشه با جراحی و با مقداری از روده، مثانه رو بازسازی کرد.

۶-    واسه کسائی که مثانه عصبی دارن، میشه داروی شل کننده عضلات مثانه رو تجویز کرد و داروها باید مرتب مصرف شن.

۷-    محدودیت مصرف مواد ادرارآور (چای و نسکافه) قبل از خواب پیشنهاد می شه.

۸-    بیماران حتما باید قبل از خواب دستشویی برن و مثانه خود رو تخلیه کنن.

۹-    درمان شب ادراری درمانی طولانیه و بیماران باید حوصله داشته باشن. چه بسا نیاز باشه تا آخر عمر دارو مصرف کنن.

۱۰-    بعضی از بیماران می تونن از تشکای مخصوص استفاده کنن که به محض خیس شدن با به صدا درآمدن زنگ باعث می شه از خواب بیدار شن.

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

Related articles

اخطارهایی درمورد تزریق کلاژن | بوتاکس | لیزر | بیماری

افراد باید بدونن هیچ روش بی خطری در مورد زیبایی وجود نداره. این مشکلات می تونه از جزیی تا بسیار شدید و با مدت کم  تا طولانی یا واسه همه عمر باشه، پس مشاوره و به دست آوردن اطلاعات و جزییات کافی در مورد تاثیر و مشکلات احتمالی روش زیبایی پیشنهادی به وسیله دکتر معالج، بسیار مهم […]

Learn More

اخرین روز در پایان راه زندگی | بیماری

: روزای آخر زندگی – آخرین خواسته اون دوست نداشت، نمی خواست هر روز صبح زود  بلند شه و واسه شیمی درمانی بریم ، دکترها گفته بودن که شیمی درمانی تومور مغزی همسرم رو درمان نمی کنه ولی ٣-٢ ماه مرگ اونو به تاخیر میندازه. همسرم هم این موضوع رو خوب می دونست و مخالف […]

Learn More

اخلاق پزشکی در ایران & | بیماری

: اخلاق پزشکی در ایران   **چاپ  سخنرانی ،  دلیل بر تایید تموم متن اون از طرف ” سایت پزشکان بدون مرز” نیس .هدف این سایت  اطلاع  رسانی درسته.** سخنرانی بابک احمدی درباره اخلاق پزشکی در ایران بابک احمدی اواخر بهمن ماه در انتشارات فرزان روز درباره فلسفه اخلاق و اخلاق پزشکی در ایران سخنرانی […]

Learn More

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *