اخطار در مورد افزایش بیماری کولیت روده  | تغذیه سالم

اخطار در مورد افزایش مریضی کولیت روده 

اخطار در مورد افزایش مریضی کولیت روده

اولین نشونه مریضی کولیت روده اسهال شدن هست که باید به اون دقت شه،مریضی کولیت روده در شمال ایران رو به افزایش هست.رئیس مرکز تحقیقات مریضیای کبد و گوارش گیلان و دبیر هفته سلامت گوارش گیلان با اشاره به این کهمریضیای التهاب روده در شمال کشور رو به افزایش هست، گفت: افراد باید با مراجعه خیلی زود، بازرسی مریضی و با استفاده منظم از داروها از جلو رفتن مشکل التهاب روده در خود جلوگیری کنن.

فریبرز منصور غنایی در آستانه برگزاری کمیته کشوری هفته سلامت گوارش در مورد مریضیای التهابی روده گفت: این مریضیا شامل کولیت زخمی یا اولسروز بوده که در اون لایه مخاطی روده بزرگ درگیر می شه؛ هرچند میتونه تظاهرات خارج روده ای هم داشته باشه.

ایشون اضافه کرد: کولیت زخمی می تونه پوست و به خصوص چشم رو در قسمت قدامی اون درگیرو دچار التهاب کنه همین طور در ۵۰ درصد موارد کولیت می تونه مجاری صفراوی داخل وخارج کبدی و علائم مفاصل محیطی مثل دست و پا و مفاصل مرکزی مثل ستون فقرات رو درگیر کرده و در اونا ایجاد التهاب کنه.

رئیس مرکز تحقیقات مریضیای کبد و گوارش گیلان با اشاره به این که مریضی کرون تموم دستگاه گوارش رو درگیر می کنه، گفت: این مریضی از دهن تا مقعد و روده بزرگ و باریک رو میتونه متأثر کنه.غنایی گفت: در ۲۰ تا ۲۵ سال پیش کمتر پزشکی مریضی کرون رو تشخیص می داد به چه دلیل که بسیار نادر بوده درحالی که امروزه ۲ تا ۳۳ مریض کرون رو در طبابت هرروز دیدن نکنیم.

استاد گروه داخلی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: عوامل محیطی می تونه باعث بروز باکتریایی شن ولی هنوز اثبات شده نیس یکی از مواردی که در بروز این مشکل موثر بوده سطح بالای بهداشت فردی هست.

غنایی ادامه داد: کودکان این روزا بسیار استریل زندگی میکنن پس وقتی بالغ می شن به دلیل این که سیستم ایمنی دستگاه گوارش بلوغ کامل رو نداشته و وقتی که با آنتی ژن قوی مواجه می شه نمی تونه از عهده اون برآمده در نتیجه باعث ایجاد التهاب و زخم در روده این بیماران می شه.

ایشون با بیان این که مریضیای التهاب روده در شمال کشور رو به افزایش هست، گفت: بیش از ۳۰۰ هزار مریض کولیت اولسروز در مرکز تحقیقات گوارشی وکبد گیلان ثبت شده که این مسئله نشون دهنده افزایش این مریضی طولانی بوده که درمان قطعی نداره.

رئیس مرکز تحقیقات مریضیای کبد و گوارش گیلان اضافه کرد: ضرورت داره بیماران با مراجعه خیلی زود و بازرسی مریضی و با استفاده منظم از داروها از جلو رفتن اون جلوگیری کرده همین طور اگه فردی اسهال خونی داشت و اونو به اشتباه به عنوان مریضیای عفونی گذارد و سرخود آنتی بیوتیک مصرف کنه این دارو علائم مریضی رو محو می کنه اما این مسئله باعث گسترش مریضی و مانع از درمان مریضیای التهاب روده میشه.

جمع آوری: ایران استایل

.

منبع :

Related articles

اختلالات مصرف مواد مخدر | ترک اعتیاد

به کار گیری مواد مخدر مشکلات بسیار زیادی رو چه از دید جسمی و چه از دید روحی واسه فرد بوجود میاره. در این مطلب به بررسی مشکلات استافده از مواد مخدر می پردازیم . از سری مهم ترین این اخلالات خلق دپرس ، عصبی شدن ، بی خوای و مشکلات جسمی جبران ناپذیر اون […]

Learn More

اخلاق پزشکی مانع برخورد های غیرعاقلانه با بیمار می شود | بیماری

: معاون آموزشی سازمان نظام پزشکی گفت: فردی که متون اخلاق پزشکی رو خوب بدونه طرز برخورد با بیماران رو هم خوب می دونه. : اخلاق پزشکی مانع برخوردای غیرعاقلانه با مریض می شه علیرضا سلیمی معاون آموزشی سازمان نظام پزشکی کشور در گفتگو با خبرنگار بخش بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوون، اعلام […]

Learn More

ادرار کردن دردناک نشانه چیست؟ | بیماری

ادرار کردن دردناک نشونه چیه؟ ادرار کردن دردناک یا دیس اوری (Dysuria) که به صورت درد، ناراحتی و سوزش موقع دفع ادرار ظاهر می شه، یه مریضی نیس، بلکه از علائم شایع چند مریضی مختلفه.   اما همونطور که گفتیم ادرار کردن دردناک علامت بالینی چند بیماریه.   دلیل احساس سوزش و درد هنگام ادرار […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *