اخطارهایی درمورد تزریق کلاژن | بوتاکس | لیزر | بیماری

افراد باید بدونن هیچ روش بی خطری در مورد زیبایی وجود نداره. این مشکلات می تونه از جزیی تا بسیار شدید و با مدت کم  تا طولانی یا واسه همه عمر باشه، پس مشاوره و به دست آوردن اطلاعات و جزییات کافی در مورد تاثیر و مشکلات احتمالی روش زیبایی پیشنهادی به وسیله دکتر معالج، بسیار مهم و لازمه.

 

روشی به نام روش درمانی تهاجمی در زیبایی هست؟

بله، در واقع یکی از معضلات و مشکل های جدید پزشکی در رشته پوست، همین روش های تهاجمی درمان در مورد زیبایی و قرینه سازی پوست به خصوص در پوست صورت است.

با گسترش رو به رشد درخواست مردم واسه حفظ جوونی و زیباترشدن، وسیله و لوازم مختلفی اختراع و به مرور تکمیل شد تا جوابگوی این نیاز باشه که این ابداعات جدید، رابطه مستقیم و نزدیکی هم با دنیای تجارت و کسب درآمد واسه شرکت ها و کارخانه های چندملیتی داشت.

واقعا به کار گیری این روش ها واسه زیبایی لازمه؟

زیبایی ظاهری یکی از معیارهاییه که خواه ناخواه همه آدما به رسیدن اون علاقه مند هستن و به کار گیری وسیله، مواد و روش های زیبایی هم به خاطر همین، بدون این دست اون دست کردن پس از روونه بازار شدن همه گیر می شه.

کرم های جور واجور آرایشی و بهداشتی، پروتزهای جور واجور، شکلای جور واجور فیلرهای پرکننده ناهمواری پوستی، روش های جراحی پلاستیک ترمیمی و زیبایی جدید، شکلای جور واجور لیزرهای پوستی، سم بوتولینوم، پیلینگ شیمیایی، درم ابریژن و … انقلابی در جوون سازی و اصلاح ناهنجاری ها و نازیبایی های پوست و بافت نرم اون ایجاد کرده ان که در چند دهه قبل، تصور اونم واسه افراد غیرممکن بود.

به چه دلیل مردم به این روش های تهاجمی رو می بیارن؟

منظور از راه  های تهاجمی، انجام روش های جور واجور و درمان بدون توجه کافی به مشکلات جدی اون واسه ارتقای سلامت و زیبایی پوست و تاخیر در پیری و ادامه جوانیه.

به طور کامل مشخصه پوست به عنوان آینه بدن، تاثیر زیادی در ارتباطای اجتماعی، کسب موفقیت اداری، خانوادگی و در نتیجه رضایت مندی از زندگی داره.

آدما به دلیل قرار گرفتن در برابر قضاوت بقیه ، همیشه تلاش دارن در بهترین حالت ممکن از نظر وضعیت ظاهری قرار داشته باشن.

 

این مشکلات که گفتید به چه دلیل به وجود می آیند؟

هر جراحی ای ضمن همراه داشتن یافته های مثبت، می تونه عکس العمل های منفی هم به بار آورد. به خاطر همین پزشکان به خصوص کارشناسان پوست و جراحان پلاستیک، وقتی که روش های درمانی جور واجور رو به خواهندگان جوون موندن و زیبایی ارائه می بدن، باید واسه پیشگیری از مشکلات جانبی این گونه روش های زیبایی هم چاره جویی کنن.

یعنی پیشنهاد شما اینه که این روش های تهاجمی زیبایی رو انجام ندیم؟

تصمیم گیری واسه انجام دادن یا ندادن یه روش تهاجمی زیبایی به نوع  روش، مشکل مریض و شرایط اون بستگی داره. به طور کامل مشخصه که انجام  ندادن درمان های تهاجمی ای که احتمال بروز مشکلات جانبی در اونا بالاست، به خصوص در مورد مشکلات جانبی موندگار واسه بیماران، ارجحه.

این مشکلات بعضی وقتا می تونه زندگی یه مریض آرزومند زیباترشدن رو اونقدر عوض کنه که آرزوی برگشت به زمان قبل از اقدام واسه قشنگ تر شدن کنه.

آدمایی که می خوان از راه  های زیبایی استفاده کنن، چیجوری باید در این مورد تصمیم گیری کنن؟

بیماران باید بدونن هیچ روش بدون خطر و آسیب ای در مورد زیبایی وجود نداره. این مشکلات می تونه از جزیی تا بسیار شدید و با مدت کم  تا طولانی یا واسه همه عمر باشه، پس گفتگو و به دست آوردن اطلاعات و جزییات کافی در مورد تاثیر و مشکلات احتمالی روش زیبایی پیشنهادی از طرف دکتر معالج، بسیار مهم و لازمه.

مشاهده اثر مطلوب درمان در بقیه افراد و پیشنهاد دور و بریا می تونه ملاک خوبی واسه انجام دادن یا انجام ندادن این جراحی ها باشه؟

روش های جور واجور جراحی زیبایی در همه افراد برابر اثر نمی کنه و عوامل زیادی مثل سن، جنسیت، ارث، مریضی های زمینه ای، مراقبت های قبل و بعد، نوع شغل، در برابر آفتاب بودن، الکل، سیگار، خواب ناجور، استرس های روانی، مهارت دکتر، کیفیت مواد مورد مصرف و کیفیت دستگاه های مورداستفاده، زمان و فصل در نتیجه کار تاثیردارن، پس مشاهده یافته های مثبت یه روش درمانی تو یه فرد، نمی تونه ملاک تصمیم گیری در انجام اون روش در افراد دیگه باشه.

 

مورد جدی ای از مشکلات روش های تهاجمی زیبایی تا حالا دیده شده؟

بله، همین چند وقت گذشته بود که خبرگزاری های بین المللی گزارش دادن تعدادی از پروتزهای بزرگ کننده سینه ساخت شرکت فرانسوی پلی ایمپلنت پلیمر (PIP) ، به دلیل نامرغوب بودن، دچار پارگی شده و باعث بروز سرطان پستون در تعدادی از مصرف کنندگان شده ان (تصویر بغل دستی).

این موضوع باعث شد تا دولت فرانسه تو یه اطلاعیه  از تموم آدمایی که از این پروتزها استفاده کرده ان، درخواست کنه تا با مراجعه به بیمارستان ها رایگان این پروتزها رو از بدن خود خارج کنن.

 

با خارج کردن پروتز ها مشکل اونا از بین میره؟

نه به طور کامل، خارج کردن کامل این ژل ها به دلیل اینکه در لایه های عمقی و جور واجور پوست و بافت نرم نفوذ کرده ان، شدنی نیس و آثار منفی اون کم و بیش در فرد باقی می مونه.

این مشکلات شامل چه مواردیه؟

به کار گیری ژل های پرکننده دائمی مانند سیلیکون می تونه مشکلات زیادی مثل ایجاد مریضی های خودایمنی (اتوایمیون)، جابجایی ژل، قرینه نشدن پوست، التهاب و عفونت و… واسه فرد بسازه.

این مشکلات به دلیل مهارت نداشتن دکتر هم به وجود می آیند؟

امروزه به کار گیری ژل های پرکننده دائمی مانند سیلیکون و شکلای جور واجور مشابه اون ممنوع و غیرقانونیه، ولی حتی به کار گیری ژل های پرکننده میان مدت و کوتاه مدت استاندارد هم که مجازه، نیاز به علم تخصصی پزشکی و مهارت دکتر داره. وگرنه برجسته شدن، غیرقرینه شدن، جابجایی ژل، درد و عفونت می تونه در استفاده کنندگان از این مواد در محل تزریقات دیده شه. از اونجا که حضور ژل در پوست یه فضای مرده ایجاد می کنه، می تونه شرایط مناسبی واسه رشد میکروب ها و عفونت های جدی آماده کنه.

این مشکلات در مورد به کار گیری بوتاکس هم هست؟

تزریق سم بوتولینوم که در بین مردم به بوتاکس می شناسنش، با اینکه یه درمان علمی و موثر در درمان چین و چروک های عضلانی پوست و رفع ناهمواری های عضلانیه، اما اگه به وسیله افراد غیرمتخصص و کم تجربه یا با به کار گیری شکلای جور واجور مواد غیراستاندارد مانند بوتاکس چینی انجام شه، می تونه باعث بروز عوارضی مانند افتادگی پلک، ابرو و مژه ها، زاویه دار شدن ابروها، سردرد، خونریزی و عفونت در محل تزریق، ورم و قرمزی شه.

حتی گزارش هایی از موارد مرگ در به کار گیری بوتاکس چینی در مجله های بین المللی پوست منتشر شده. بوتولیسم موجود در این ژل ها ۳۵۰ برابر مقدار درمانیه.

Related articles

ادرار و اختیار | بیماری

بی اختیاری ادراری مریضی شایع و آزاردهنده ایه؛ اما در بسیاری موارد، بیماران به دلیل شرم وحیا دیر به دکتر مراجعه  می کنن؛ درحالی که بیشتر قابل درمانه و یا میشه علائم مریضی رو تا حد زیادی کم کرد.در سنین جور واجور و در مردان و زنان، علل بی اختیاری ادراری فرق داره. بی اختیاری […]

Learn More

اختلالات نورولوژیک و روش های درمان آن | بیماری

مشکلات نورولوژیک معنیش چیه؟ شامل مشکل در کارکرد مغز، نخاع، سلولای عصبی و بقیه سلولای رابط این اعضاه. این مشکلات شامل سکته مغزی، فراموشی، پارکینسون، دمانس، MS، ضربه مغزی و بقیه مشکلات عصبی مربوط به سیستم عصبیه. پس از بروز یه مریضی نورولوژیک، مهم ترین اقدام، تلاش واسه توانبخشیِ قسمتایی از بدنه که قبلا وظایف […]

Learn More

ادرار و روش نمونه گیری آن | بیماری

یکی از نمونه های ساده از نظر جفت و جور و با ارزش از نظر آزمایش سلامتی بدن خصوصا سیستم داخلی و کلیه ها ومجاری ادرار ، نمونه ادراره .بااین وجود نبود دقت در نمونه گیری درست باعث اشتباه در آزمایش سلامتی مریض میشه .پس شناخت روشای درست نمونه گیری یه ادرار ساده کمک زیادی […]

Learn More

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *