اختیار بدنم دست خودم نیست! | بیماری

مجله سیب سبز: خیلی از مواقع شده هنگام کار یا دقیق شدن و فوکوس کردن واسترس پای خود رو همیشه تکون بدیم و یکدفعه به خود بیاییم که به چه دلیل من این جور شده ام؟! نکنه واقعا مشکلی دارم؟ خیلی از ما هنگام نخ کردن سوزن فهمیده اصلا نمی تونیم دست خود رو ثابت نگه داریم! یا حتی ممکنه موقع خواب با پرش یهویی دست یا پا از خواب بپریم. اگه تجربیاتی این چنینی داشتین حتما کنجکاوید بدونین دلیل این حرکات غیرارادی چیه؟

 دکتر رویا ابوالفضلی، متخصص مریضیای مغز و اعصاب و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران در اول دلایل پزشکی حرکات غیرارادی بدن رو واسه تون بازگو می کنه. در ادامه هم به راهکارهایی ساده واسه بهبود لرزشای غیرارادی انداما به خصوص دستا می پردازیم.

استرس یا مریضی؛ کدوم مقصره؟!

حرکات غیرارادی انداما رو میشه به چهار دسته  ترمور؛ تیک ؛ تشنج فوکال یا میوکلونوس  تقسیم یرد.  دلیلای زیادی واسه حرکات غیر ارادی آدم  مطرح می شه یه از جمله اونا میشه به  مریضیای عروقی مغز، مشکلات متابولیک ارثی، عفونتای مغزی، ام. اس، مشکلات الکترولیت مانند کمبود کلسیم، مریضیای آندوکرین مانند پرکاری تیروئید، مشکل کلیوی و کبدی اشاره یرد که هر یک باید برحسب نوع شون بررسی تکمیلی، پیگیری و درمان شن. علاوه براین ترمور یا لرزش به طور شایع تری می تونه در زمان اضطراب یا استرس ظاهر شه مثلا هنگام ارائه سخنرانی و جلسه یا هنگام امتحان دادن یا شرکت تو یه جلسه و …  که در این صورت معمولا احتیاجی به درمان نیس اما اگه در کارکرد فرد مشکل بسازه میشه با تجویز دکتر از داروهای ضداضطراب ساده استفاده کرد.

موقع استراحت هم لرزش دارین؟!

ترمور یا لرزش می تونه در زمان فعالیت یا استراحت یا تو یه وضعیت خاص در انداما یا فک ظاهر شه که می تونه علل مختلفی داشته باشه. ترمورهای در حال فعالیت رو میشه به ترمور فامیلیال (لرزشای ارثی)، سنایل ترمور (لرزش در سنین بالا) و اسنشیال ترمور (لرزش در افراد جوون و بقیه سنین) تقسیم کرد. مریضیای مخچه هم می تونن دلیلی واسه ترمورهای در حال فعالیت باشن. ترمورهای در حال استراحت هم بیشتر در مریضی پارکینسون یا مریضیایی که علائم پارکینسونیسم ایجاد می کنن، دیده می شه. بعضی وقتا مشکلات متابولیک مانند پرکاری تیروئید، مشکل کلیوی و کبدی یا مصرف کشکی و هردم بیل داروها هم می تونن باعث ترمور شن.

احساس می کنین تیک گرفتین؟

تیک یه جور حرکت غیر ارادیه که در صورت، گردن یا بقیه انداما ظاهر می شه و شخص قادر نیس مانع از اون شه؛ البته با تمرکز می تونه اونا رو کنترل کنه اما همین موضوع باعث اضطراب و تنش در اون می شه. تیک در کودکان می تونه تیک ساده حرکتی یا «سیمپل تیک» باشه. اگه تیکای حرکتی همراه با تیکای کلامی باشن با عنوان «سندرم تورت» نامیده می شن که خصوصا در کودکان یه مریضی حساب می شه و باید به طور اختصاصی درمان شه. تکون دادن ناخودآگاه و غیر ارادی پاها هنگام کار هم یه جور تیک حساب می شه که اگه روی اون تمرکز کنیم می تونیم مانع اون شیم. انجام حرکات تیک بعضی وقتا باعث می شه استرس فرد کمی کم بشه اما به هر صورت این بیماران باید تحت درمان دارویی قرار گیرند.

در خواب از جا می پرید؟!

تشنج فوکال یا میوکلونوس نوع دیگری از حرکات غیرارادیه که به صورت حرکات پرشی در انداما ظاهر می شه. این پرشا کوتاه مدت و تکرار شونده هستن و می تونن در دستا، پاها و بقیه انداما اتفاق بیفتن. در این مورد باید واسه مریض حتما بررسی تشخیصی انجام شه و خصوصا نوار مغز گرفته شه تا در صورت ضرورت درمان اختصاصی تجویز شه. اگه پرشای فوکال یا میوکلونوس موقع خواب ایجاد شن با عنوان میوکلونوسای شبونه نامیده می شن که بسته به نوع اون باید پیگیری و درمان شن.

بدن تون قفل می شه؟!

دیستونی، انقباضات غیر ارادی در انداما یا گردنه که باعث می شه اندام به طور کوتاه مدت تو یه وضعیت خاص قرار گیرد. این حرکات می تونن مرتب تکرار شن و حتی منتهی به دفورمیتی و فیکس شدن اندام تو یه وضعیت خاص شن. حرکات دیستونی به وجود اومده به وسیله مشکلات نورولوژیک هستن که باید پیگیری و درمان شن. «کره و آتتوز» هم یه جور حرکات غیرارادی پرشی در انداما هستن که در مورد مریضیای جور واجور نورولوژیک دیده می شن.

از ویتامینا و مواد معدنی کمک بگیرین

در ادامه به فهرستی از مهم ترین ویتامینا و مواد معدنی می پردازیم که به انتقال پیامای الکتریکی از اعصاب به عضلات کمک می کنن و کمبودشان باعث لرزش می شه. پس حتما مصرف این مواد مغذی یا مکملای اونا رو در رژیم غذایی روزانه تون بذارین. با این حال پیشنهاد می شه قبل از مصرف هرگونه مکمل با دکتر خود مشورت کنین.

ویتامین ۱۲ B: این ویتامین واسه حفظ سلامت اعصاب لازمه و کمبود اون باعث لرزش دست و پا، ضعف عضلات، برهم خوردن تعادل، از دست دادن حافظه و … می شه.

ویتامین ۱ B: این ویتامین اعصاب رو تقویت کرده و از اونا در برابر آسیبا مراقبت می کنه. کمبود اون می تونه باعث لرزش، پریشونی، نبود تعادل، ضعف عضلات، جنون و… شه.

ویتامین ۶ B: این ماده مغذی از فعالیت اعصاب پشتیبانی کرده و از لرزش انداما پیشگیری می کنه.

ویتامین E: این ویتامین واسه سلامت کلی سیستم اعصاب خیلی با اهمیته و کمبود اون باعث نبود هماهنگی و تعادل، بی حسی و گزگز انداما، عکس العملای غیرارادی، لرزش و ضعف عضلات می شه.

منیزیم: کمبود این ماده معدنی می تونه باعث اسپاسم عضلات، تشنج، تکونای یهویی و لرزشای دست و پا شه.

پتاسیم: این ماده معدنی فعالیت ماهیچه ها و سلولای عصبی رو کنترل می کنه. پس کمبود اون در دراز مدت باعث لرزش دست و انداما می شه.

کلسیم: ۹۹ درصد از کلسیم بدن در استخونا و دندونا ذخیره شده و یه درصد باقی مونده اون در خون جریان داره. همین یه درصد کلسیم به کنترل عضلات و سیستم انعقادی خون کمک می کنه و باعث می شه پیامای عصبی به سرتاسر بدن منتقل شن. پس کمبود اون می تونه باعث لرزشای همیشگی، ترمور، ضعف عضلات و… شه.

Related articles

ادعای افراد کم خواب | تغذیه سالم

واقعیت درباره آدمایی که ادعا می کنن، زیاد به خواب نیاز ندارن و یه تحقیق نوین نشون میده، اونا در تموم طول روز چرت میزنن. بیشتر ما وقتی شب نخوابیم، روز بعد بد اخلاق و گیج هستیم، اما خیلی از ما دست کم دوستی هم داریم که ادعا می کنه، شبا چند ساعت بیشتر نمی خوابد و […]

Learn More

ادعای تازه محققان درباره تاثیر مکمل های ویتامینی بر سلامت بدن | بیماری

: مجموعه: اخبار پزشکی تاریخ انتشار : یکشنبه, ۳۱ تیر ۱۳۹۷ ۱۵:۰۹ تازه ترین تحقیقات پزشکان آمریکایی نشون میده، مکملای ویتامین تاثیر خاصی روی سلامتی بدن آدم ندارن. به گزارش ایسنا از لایف رو، انجمن قلب امریکا در مطالعه ای در اندازه بزرگ تاثیر ویتامینای موجود در بازار رو روی بدن آدم بررسی کرد.   […]

Learn More

چگونه می توان از بازاریابی سنتی به دیجیتال حرکت کرد

“ دیجیتالی شدن صنعت بازاریابی باعث افزایش قالبهای سنتی شده و منجر به افزایش تقاضا برای تجربیات مصرفی شخصی شده است. این می تواند به عنوان یک بازاریاب سنتی مستقر و سازگار با فن آوری ها و رویکردهای جدید صنعت بازاریابی دیجیتال دلهره آور باشد. سیستم عامل های کلیدی و بهترین شیوه ها می توانند […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *