اختلالات نورولوژیک و روش های درمان آن | بیماری

مشکلات نورولوژیک معنیش چیه؟

شامل مشکل در کارکرد مغز، نخاع، سلولای عصبی و بقیه سلولای رابط این اعضاه.

این مشکلات شامل سکته مغزی، فراموشی، پارکینسون، دمانس، MS، ضربه مغزی و بقیه مشکلات عصبی مربوط به سیستم عصبیه.

پس از بروز یه مریضی نورولوژیک، مهم ترین اقدام، تلاش واسه توانبخشیِ قسمتایی از بدنه که قبلا وظایف خود رو به صورت درست انجام می داده.

در کلینیک توانبخشی یادمون ، تلاش ما بر اینه که با به کار گیری پیشرفته ترین وسیلهِ توانبخشی و تیمِ پزشکی و کادر درمانی مجرب، این امکان رو واسه مریض جفت و جور کرده تا در کوتاه ترین زمان ممکن، بهترین اقدامات درمانی و توانبخشی رو دریافت کنه.

سرویسای داده شده در کلینیک توانبخشی یادمون :

•    درمان مشکل بلع
•    فیزیوتراپی
•    گفتار درمانی
•    کار درمانی
•    ورزش درمانی


درمان مشکل بلع:

بلع، انتقال ماده غذایی از دهن به معده س که به مشکل در این انتقال، مشکل بلع می گن.
از علائم مشکل بلع میشه به سرفه های تکراری هنگام غذا خوردن یا بلع مایعات، عفونتای ریوی، کاهش وزن و کم شدن آب بدن اشاره کرد.

دیسفاژی یا مشکل بلع، با در نظر گرفتن گسترش بالای اون در ضایعات نورولوژیک از اهمیت خاص ای واسه درمان برخورداره.
امروزه درمان مشکل بلع به وسیله الکتروتراپی از راه روز دنیاس که در کلینیک یادمون با ایمن ترین و بهترین راه ها صورت میگیره.

فیزیوتراپی:

سکته، شایع ترین و ضعیف کننده ترین مریضی نورولوژیک در بالغینه که یه مشکل بزرگ در طب توانبخشیه. سکته باعث محدودیت در مشارکت فرد در فعالیتای روزمره و اجرای نقش در اجتماع می شه. پس از سکته در اول، قدرت و قوام عضله کمه (فلاسیدیتی) و پس از اون کم کم افزایش قدرت و قوام (هایپرتونی با اسپاستیسیته) پیشرفت پیدا میکنه.
هدف فیزیوتراپی واسه آدمایی که آسیب مغزی دارن، بهبود کیفیت حرکت در سمت مبتلاه طوری که دو سمت بدن تا امکان داره به صورت هماهنگ کار کنن. پس، تکنیکایی که دکتر از بین روشای ارائه شده انتخاب می کنه بستگی به نیازای مریض و اثر اونا در جهت بهبودی طبیعی تر مریض داره.

گفتاردرمانی:

گفتار درمانی به بررسی وجود مشکل گفتار و زبون و هم روشای تشخیص و درمان این مشکلات می پردازه.
در صورت بروز آسیب نورولوژیک، ممکنه فرد دچار مشکل در درک، بیان، نامیدن، تکرار و خوندن و نوشتن کلمات شه که در صورت مراجعه به هنگام، بهبودی زیادی در شرایط گفتاری مریض بدست میاد.

نیمکره چپ مغز، مسئول عملکردهای گفتاری و زبانیه. اگه آسیب نورولوژیک در نیکره چپ مغز اتفاق بیفته (مثل فردی که دچار سکته مغزی در نیمکره چپ مغز می شه و سمت راست بدن ایشون دچار ضعف عضلانی یا فلجی می شه) گفتار مریض هم دچار مشکل می شه. این مشکل در حرف زدن و یا درک گفتار بقیه، در روزای اول پس از سکته متغیره و ممکنه یه روز مریض به طور کامل خوب صحبت کنه اما روز دیگه قادر به صحبت کردن نباشه. در این شرایط بهتره تا ثابت شدن وضعیت گفتاریِ مریض تو یه حالت صبر کرد و بعد گفتاردرمانی رو شروع کرد. باید توجه داشته باشیم که یرای هر کدوم از اقدامات توانبخشی زمان طلایی (golden time) هست و تا وقتی که این زمان از دست نرفته، توانبخشی و به خصوص گفتاردرمانی بیماران، بازدهی بهتری داره.

مثلا فردی که امروز دچار سکته مغزی می شه، ممکنه دچار آفازی یا اصطلاحا زبون پریشی شه. بسته به اندازه و شدت آسیب مغزی مریض، ممکنه چند روزی طول بکشه که وضعیت مریض ثابت شه و دارای هوشیاری مناسب و آماده واسه دریافت خدمات گفتاردرمانی شه. اگه گفتاردرمانی مریض از روزای اول شروع شه، اندازه بهبودی مریض بسیار بیشتر از وقتیه که دو یا سه ماه بعد از سکته، گفتاردرمانی شروع شه.

کاردرمانی:

کاردرمانی، به کار گیری فعالیتای هدف دار واسه برگردوندن استقلال به بیمارانِ دچار بیماریای عصبی، اسکلتی و عضلانیه.
کاردرمانی، در بیماران نورولوژیک با به کار گیری تمرینات اختصاصی به رفع مشکلات تعادلی، راه رفتن و بهبود کارکرد دست، در آدمایی که دچار آسیب مغزی شدن کمک زیادی می کنه.

منبع : www.yadman-rehab.com –  با تشکر از کلینیک توانبخشی یادمون

نشانی : شهرک غرب، بلوار پاکنژاد، بین بلوار دریا و دادمان، خیابون ناخدا محتاج، مجتمع چند تخصصی یادمون، طبقه ۱-

تلفن :  ۸۸۰۸۸۵۴۱

Related articles

ادرار کردن همراه با درد | بیماری

ادرار کردن همراه با درد مشکل دیس اوری (dysuria) دارای نشونه هایی مانند احساس درد و ناراحتی و سوزش هنگام ادرار کردنه. این مشکل در زنان شایع تر از مردونه. در مردان هم افراد سن بالا بیشتر از افراد جوون دچار این مشکل می شن. الف- عفونتا عفونت دستگاه ادراری یکی از دلیلای شایع دفع […]

Learn More

ادراری که هست | اختیاری که نیست | بیماری

هفته نامه سلامت: دکتر حسین کرمی، فوق تخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری، دانشیار دانشگاه علوم پزشکی: شب ادراری وقتی اتفاق میفته که فردی شبا هنگام خواب، قادر به کنترل ادرار خود نباشه. شب ادراری ۲ نوع کلی (اولیه و ثانویه) داره. نوع اولیه یعنی از اول وجود داشته و ادامه یافته ولی در نوع […]

Learn More

اختلالات رفتاری در کودکان با خوردن این نوشیدنی ها | بیماری

: مشکلات رفتاری در کودکان با خوردن این نوشیدنیا : مشکلات رفتاری در کودکان با خوردن این نوشیدنیا یه متخصص تغذیه گفت: مصرف نوشابه باعث جلوگیری از جذب آهن و کلسیم شده و کم خونی و پوکی استخون رو دلیل می شه. نباتی اضافه کرد: با در نظر گرفتن این که از مواد افزودنی، فسفات […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *