اختلالات شایع خواب | بیماری

مطمئنا خواب خوب، چه از دید کیفیت و چه از نظر کمیت واسه سالم زیستن مهمه . متأسفانه آمار دقیقی از مشکلات خواب در کشورمون موجود نیس ولی از نظر گسترشِ این مشکلات ، ذکر همین نکته کافیه که در آمریکا بیشتر از یکصد میلیون نفر در سنین جور واجور معمولا از خواب شبونه ی مطلوب محروم ان.

خواب خوب بر سلامت ذهنی و جسمی آدم بسیار مؤثره. فردی که به صورت دراز مدت از کمبود خواب (Insomnia) رنج می بره، ممکنه به بعضی از مشکلات روانی دچار شده و به مراقبتای بیشتری نیاز پیدا کنه. خواب نه فقط بر سلامت جسمی و روحی آدم اثر میذاره بلکه ً از شرایط جسمی و روحی آدم و عوامل محیطی اثر قبول می کنه. بعضی از عوامل انسانی و محیطی که بر خواب اثر می ذارن، عبارت ان از:

۱- کهنسالی

۲- عوامل روانی

۳- عادات و روش زندگی

۴- تغییرات متوالی و بی نظم ساعات خواب

۵-عوامل محیطی

۶- عوامل جسمی

۷-داروها

آشنایی با بعضی از مشکلات شایع خواب

خـُرخـُر(Snoring)
خرخر معمولاً وقتی شنیده می شه که بافت نرم حلق به هنگام تنفس بین خواب، دچار ارتعاش شه. معمولاً در اینجور آدمایی ، انسداد نسبی راه هوایی ثانویه ، چاقی، آسیب یا ساختار ناجور حلق هست. وقتی که آدم می خوابد عضلات حلق شل می شه و انسداد راه هوا ، بیشتر می شه.
خرخر نه فقط باعث مزاحمت واسه کس دیگه ای که در همون اتاق خوابیده ، می شه بلکه ناآگاهانه دلیل بیدار شدن تکراری خود فرد می شه که ممکنه به صدها بار در طول یه شب برسه. نتیجه اون ، خواب آلودگی روزانه و اشکال در تمرکز فکره. وقتی که خرخر با "آپنه خواب" (توقف تنفس بین خواب) توأم باشه، خطر اون جدی تر از وقتیه که به تنهایی وجود داشته باشه. اگه شما علاوه بر خرخر از خستگی روزانه، خواب آلودگی روزانه ، فشار خون بالا و مریضی قلبی – عروقی رنج می برید. حتماً باید به دکتر مراجعه کنین و در صورت وجود آپنه خواب تحت درمان مناسب قرار گیرید، چون نبود تشخیص و درمان به موقع و مناسب ، این مریضی می تونه سلامت و حتی زندگی شما رو به خطر اندازد.
حالا خوبیش اینه امروزه واسه درمان خرخر ، روشای جراحی و غیر جراحی زیادی هست که با در نظر گرفتن صلاح دید پزشکتون می تونین از این روشای درمانی بهره ببرین.

آپنه خواب Sleep Apnea"" ( توقف تنفس بین خواب )

آپنه خواب حالت خطرناکیه که به صورت توقف تنفس بین خواب روی میده .

دو نوع آپنه خواب هست: آپنه انسدادی و آپنه مرکزی. آپنه مرکزی که گسترش کمتری داره وقتی اتفاق می افته که مغز نمی تونه فرمون لازم واسه حرکت عضلات تنفسی و شروع دم رو بده. آپنه انسدادی که بسیار شایع تره وقتی اتفاق می افته که برخلاف تلاش فرد و عضلات تنفسی اش واسه تنفس، هوا به داخل یا خارج از بینی و دهن ایشون جریان پیدا نکنه. هر چند خرخر همیشه با آپنه خواب همراه نیس ولی تقریباً همیشه آپنه خواب با خرخر در فواصل بین دو حمله آپنه همراه س. ممکنه در هر ساعت ۲۰ تا ۳۰ حمله آپنه اتفاق بیفته. مریض ممکنه از احساس خفگی بین خواب، سردرد صبحگاهی و خواب آلودگی و گیجی روزانه شکایت داشته باشه. تشخیص و درمان آپنه خواب خیلی با اهمیته ؛ چون این مشکل می تونه منتهی به افزایش فشار خون، سکته قلبی و مغزی و مشکل قلب و ریه شه. آپنه معمولاً وقتی اتفاق می افته که راه هوای تقریباً بسته حلق ، با شل شدن عضلات در بین خواب به طور کاملً بسته شه و برخلاف وجود تلاش واسه تنفس، رد و بدل کردن هوا از ریه به بیرون انجام نشه. نبود ورود و خروج هوا از ریه دلیل بالا رفتن سطح دی اکسید کربن خون و پایین اومدن سطح اکسیژن خون می شه. این تغییرات باعث بیدار شدن فرد می شه. با بیداری مریض، شلی عضلات حلق ایشون کم شده و راه هوایی دوبارهً باز می شه و هوا جریان پیدا میکنه. این بیدار شدنای تکراری هر چند باعث موندگاری تنفس می شه ولی دلیل می شه که مریض خواب عمیق نداشته باشه. یعنی به محض این که خواب مریض به سمت عمیق شدن پیش میره با یه حمله آپنه ، مریض بیدار می شه. ممکنه فرد گرفتار به "آپنه خواب" متوجه هیچ کدوم از وقایع بین خواب خود نگردد. معمولاً مریض از حملات توقف تنفس خود و بیدار شدنای تکراری بی اطلاعه اما از سردرد صبحگاهی، احساس نبود رضایت از خواب و خواب آلودگی روزانه شاکیه. ممکنه مریض قادر نباشه روی موضوعات خاص فکر خود رو متمرکز کنه و هم اینکه در طول روز و حتی بین کا ر همیشهً چرت بزنه. آپنه خواب در آزمایشگاه خواب یا دستگاه پلی سومنوگرام تشخیص داده می شه و برحسب شدت و دلیل اون تحت درمانای جور واجور جراحی و غیر جراحی قرار میگیره.

منبع:pezeshkan.org

جمع آوری سلامت اکاایران جمع آوری سلامت اکاایران

Related articles

اختلالات غذایی و دارویی در کوهنوردان | ورزش

مصرف کشکی و هردم بیل دارو و نداشتن برنامه غذایی سالم و مناسب ممکنه باعث ایجاد مشکلایی واسه کوهنوردان شه و در آخر سلامت اونا رو به خطر بندازه. تحقیقاتی درباره شرایط سلامت و تغذیه کوهنوردان در دانشگاه باسک اسپانیا انجام شده. در این بررسیا مشخص شد اثر داروها و غذاهایی که کوهنوردان مصرف می […]

Learn More

اختلالات روانی که در نرسیدن زنان به ارگاسم نقش دارند | بیماری

:   دانستنیایی درباره مشکلات روانی زنان که باعث بروز مشکل در به ارگاسم رسیدن زنان می شن همراه ما باشین با مشکلات روانی که در نرسیدن زنان به ارگاسم نقش دارن . اندازه اطلاع ما از رفتار جنسی مون چقدره؟ شاید در جواب به این سوال بعضیا به این نکته اشاره کنن که داشتن اطلاعات […]

Learn More

ادعای تشخیص سرطان در ۳۰ دقیقه | بیماری

: مجموعه: اخبار پزشکی تاریخ انتشار : یکشنبه, ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۱:۴۶ : ادعای تشخیص سرطان در نیم ساعت یه گروه تحقیقاتی در تایوان یه تراشه با نانوذرات ساختن که می تونه پروتئین مربوط به سرطان رو طی حدود نیم ساعت تشخیص بده.    جین اعلام کرد: افراد گرفتار به سرطان در بدن خود بعضی […]

Learn More

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *